AGENDIJUHT. KGB OHVITSERI MÄLESTUSED

8.40

Nelikümmend aastat KGB ohvitserina teeninud Viktor Tššerkaššin oli külma sõja aegse luuretegevuse varjurikka maailma üks keskseid mängijaid. Tššerkaššini teenistuskäik oli alates karmist koolist möödunud sajandi viiekümnendate aastate alguse Nõukogude luures kuni tema parimate aastateni KGB vastuluure juhi kohal Washingtonis Nõukogude saatkonnas täis põnevaid vahejuhtumeid ja dramatismi. Tššerkaššin pakub oma kokkuvõtlikus ülevaates välja sündmustes tegelikult osalenud inimese tähelepanuväärse pilguheidu KGB pikaleveninud vastasseisule LKAga.

Kogu külma sõja vältel ülemaailmses luuretegevuses tähtsat osa etendanud Tššerkaššin on viibinud lähetustel Ühendriikides, Austraalias, Indias ja Liibanonis. Ta jahtis USA ja Briti luurajaid paljudes maailma paikades. 1985. aastal aga pani Tššerkaššin enda nimele kirja KGB kaks kõikide aegade kõige suuremat saavutust. Tolle aasta aprillis värbas ta LKA rahulolematu töötaja Aldrich Amesi ja hakkas tema põhisuunajaks. Pool aastat hiljem astus vahetult Tšerkašiniga ühendusse FBI eriagent Robert Hanssen, kellest sai lõpuks Amesist veelgi tähtsam spioon. „Agendijuhis” pakub Tššerkaššin välja täieliku ülevaate sellest, kuidas ja miks need ameeriklased oma kodumaa vastu välja astusid, ja käsitleb kuulujutte, mille kohaselt tegutseb veel praegugi USA luurekogukonnas senimaani avastamata KGB agent ehk veel üks Hanssen või Ames.

„Agendijuht” on täis erksaid detaile ja dramaatilisi pajatusi, mis heidavad uut paljastavat valgust KGB sisemaailmale, ning kujutab endast seetõttu olulist lisandust külma sõja ajaloole selle ühe tähtsama tegija sulest.

Ainult 1 laos