Niimoodi lõpeb maailm, räägivad nad mulle
€29.60
Financial Timesi parim raamat 2021
Spioonipõnevikule omases tulises ja hoogsas stiilis kirjutatud seni rääkimata lugu küberrelvade – maailma kõige salajasemast, valitsuste toetatavast – turust ning hirmutav esmapilk uuelaadsele ülemaailmsele sõjale.
Nullpäev: tarkvaraviga, mis võimaldab häkkeril sinu seadmetesse sisse murda ja neis märkamatult ringi liikuda. Nullpäevad on luurearsenali ihaldatumaid tööriistu, millega saab vaikselt sinu iPhone’i järele nuhkida, keemiatehase turvaseadmeid rikkuda, valimistulemusi muuta ja elektrivarustuse katkestada (küsige Ukrainalt!).
Aastakümnetega kujunes USA valitsusest, kes varjus salastatuse ja konfidentsiaalsuslepingute taha, maailmas peamine nullpäevade koguja. Valitsusametnikud maksid kõrget hinda (alguses tuhandeid ja hiljem miljoneid dollareid) häkkeritele, kes olid valmis oma sissemurdmistarkvara maha müüma ja sellest vaikima. Kuid seejärel kaotas USA kontrolli nii oma varude kui ka turu üle. Nüüd on need nullpäevad vaenulike riikide ja palgasõdurite kätes, ja nemad ei hooli sellest, kui kellegi hääl kaduma läheb, kuskil joogivesi saastub või tuumajaamas avarii toimub.
„Nii lõpeb maailm, räägivad nad mulle” on hämmastav ajakirjanduslik uurimistöö, mis kubiseb nuhkidest, häkkeritest, relvakaupmeestest ja ka tunnustamata kangelastest, ning on ühtaegu nii põnevik kui ka teatmeteos. Tuginedes aastatepikkusele ajakirjanikutööle ja sadadele intervjuudele, kergitab Nicole Perlroth varjatud turult saladuskatet ja paljastab vahetu ohu, millega silmitsi seisame, kui me ülemaailmset kübervõidurelvastumist kontrolli alla ei saa.
Nicole Perlroth töötas kümmekond aastat New York Timesi küberturvet, digispionaaži ja sabotaaži kajastava juhtiva ajakirjanikuna. Ta loeb loenguid Stanfordi ülikoolis ning esineb sageli konverentsidel. Praegu töötab ta sisejulgeolekuministeeriumi küberturvalisuse ja taristukaitse ameti (CISA) nõunikuna. Samuti on ta liitunud välissuhete nõukogu küberturbe töörühmaga.
„Järjest tihemini kõlavad teated küberrünnakutest, kuid nende tagamaid avatakse harva. Küberohud on meie ajastu uus reaalsus, milleks tuleb valmis olla ja teadlikkus aitab sellele enim kaasa. Just see ajendas ka Teliat tooma Nicole Perlrothi raamatut laiema Eesti lugejaskonnani.”
Kristjan Kukk, Telia Eesti ärikliendi üksuse juht
„Nicole Perlroth on kirjutanud haarava põneviku reaalsetest kübersõdadest, millest me iga päev ei kuule ja mida ei hooma. See on nagu ajalugu, mis pole veel minevikuks saanud ning paneb mõtlema meid ümbritseva digimaailma haprusele.”
Linnar Viik
„Ka mulle on proovitud müüa nullpäeva turvanõrkusi, millest keeldusin. Seetõttu lugesin Nicole Perlrothi raamatut suure huviga poole ööni. See pakub põnevat sissevaadet kübermaailma varjatud poolde. Perlroth kirjutab keerulistest tehnilistest teemadest viisil, mis võimaldab enamikul inimestel seda lugeda ja mõista.”
Merle Maigre, E-riigi Akadeemia küberturvalisuse valdkonna juht
„Kui oled seni arvanud, et küberohtudest kirjutatud raamatud on igavad ja keerulised ning nende mõistmiseks peab olema selle ala ekspert, siis siin on suurepärane näide vastupidisest. Nicole Perlroth avab kadestamisväärse osavusega küberrelvade arendamisega kaasnevad ohud, mis võivad meie harjumuspärase elu pea peale pöörata. See pole helge ega rõõmus, küll aga juba esimestest lehekülgedest äärmiselt haarav ja mõtlemapanev lugemine.”
Gert Auväärt, RIA küberturvalisuse keskkonna juht
„Peente detailidega, põhjalikel allikatel tuginev ajalooline kajastus.” – New York Times
„Köitev ja samas ka murelikuks tegev ülevaade nullpäevade ärakasutamisest. Sellele salajasele turule on raske ligi pääseda, kuid Nicole Perlroth on oma uurimistöös teistest sügavamale jõudnud ning dokumenteerib avastatut vaimukalt.” – The Economist
„Elav ja provokatiivne.” – The New York Review of Books
„Võib-olla aasta olulisim raamat … Perlrothi täpselt, selgelt ja haaravalt esitatud vapustavad paljastused põrandaaluse võidurelvastumise kohta on kohustuslik lugemine.” – Booklist
„Võimas argument tugeva küberturbepoliitika kasuks, mis vähendaks nõrkusi ja käsitleks samal ajal lugupidavalt kodanikuõigusi.” – Kirkus Reviews
„Perlroth on saanud hakkama kõrgeima taseme häiret andva põnevikuga, milles vaetakse küberkatastroofi võimalikkust.” – Boston Globe
„Osalt John le Carré ja veelgi rohkem Michael Crichton. Haarav.” – The New Yorker
„See pöörane reis ümber ilma viib meid kokku sõgedate tegelaste ja kummaliste lugudega, mis saadavad katseid kontrollida internetti. See kõik oleks uskumatu, kui see poleks puhas tõde.” – Alex Stamos, endine Facebooki ja Yahoo turvajuht.
„Suurepäraselt loetav uus raamat. Perlrothi kajastust läbib eetikaküsimus: kuidas on õige käituda? Liiga mitmed tema kirjeldatud tegelased ei mõelnud sellele ilmselt kunagi; nende eesmärgid olid lühiajalised või isekad või mõlemat. Pöörane lugu häkkeritest ja vigadega äritsejatest ja spioonidest, mis ühtlasi käsitleb ka sügavamaid küsimusi.” – Steven M. Bellovin, Columbia ülikooli arvutiteaduste professor.
„Ühe literaadi köitev lugu digiraatidest: Nicole Perlroth annab rabava näo salajasele valitsuse toetatud eliidile, kes kasutab ühtesid ja nulle meie kaitsmiseks või meie ohustamiseks – ja lõikab sellest kasu.” – Glenn Kramon, New York Timesi endine vanemtoimetaja
„Paljastab tänapäeva demokraatia Achilleuse kanna: desinformatsiooni, häkkimise ja tarkvaranõrkuste karmi reaalsuse. Töötan selles vallas teadlase ja tehnoloogina, ning see raamat ajas mulle tõelise hirmu nahka. Lugege!” – Gary McGraw, raamatu „Software Security” autor
Arvustused
Tooteülevaateid veel ei ole.