Kivi ja vari

29.50

Türgi ja Süüria piiri lähedal asuvas Mardini linnas leiab orvuks jäänud ja kodutu Avdo oma elule uue eesmärgi, kui kohalik vana hauakivivalmistaja ta õpipoisiks võtab. Meister Josefi käe all adub Avdo üha enam selle iidse kunsti olulisust. Väärikaid mälestusmärke luues hoolitsevad nad lahkunute eest ja trööstivad nende lähedasi.
Hingelt rändur, läheb Avdo seejärel Türgit avastama. Oma teekonnal kohtab ta naist, kellesse kogu südamest armub, ent traagiline kuritegu lahutab nad. Murtud südamega Avdo peidab end maailma eest taas kalmistu töökotta, kuid elu mured, rõõmud, ebaõiglus ja annid leiavad ta ka sealt ning juhivad meest ootamatutesse suundadesse.
„Kivi ja vari“ on imekaunis, poeetiline ja kummitama jääv lugu, mis ühendab killukesi Türgi kahekümnenda sajandi ajaloost, Osmanite impeeriumist, Lähis-Ida värvikirevast kultuurikaleidoskoobist ja ka Euroopa mandri mitmepalgelisusest. Moodustub mosaiikpilt keerulisest, ent lummavalt rikkalikust ühiskonnast, kus otsivad oma kohta kristlased, sunniidid, alaviidid, türklased, kurdid ja armeenlased.

„See on loo jutustamine luuletuse täpsusega ja eepose mastaabiga. „Kivi ja vari” on romaan, mis on sama mitmekülgne kui Türgi, sama avar ja sügav kui elu ise.“

Ayşe Papatya Bucak, raamatu „The Trojan War Museum and Other Stories“ autor

Ainult 1 laos